Årsfest i Amager AC

Fredag den 19.november blev der afholdt den årlige afslutnings/årsfest med kåring af klubmestre, uddeling af pokaler mv.
Sidste år måtte vi jo springe over p.g.a. Corona, men det lykkedes altså i år.
I år var der mødt 91 atleter og forældre op.
Blev afholdt i festsalen på Korsvejens Skole.

Efter maden blev der uddelt UP nåle, atletikmærker og diplomer, kåret klubmestre og trekampsmestre. Til sidst blev der overrakt pokaler.

Disse blev ungdomsklubmestre:
D9      Storm Breinholst – Aleksander Vedel Møller – Oskar Kofoed-Nielsen
D11    Balder Breinholst – Vagn Bjørn – Otto Qvist
D13    Laurits Kruse – August Maersk – Jonas Gretlund
D15    Carl B Nielsen – Tristan Trzcieski – Daniel Lund
D17    Janus Stepping Christensen – Hussein Ali – Oliver Larsen
D19    Sebastian Monneret  – Viktor B Petersen
P9      Aadila Jimoh – Johanna Høj – Aviaja Jakobsen
P11    Maria Jørgensen – Amelie Zemanova – Franciska Trzcieski
P13    Line Svare – Silke Madsen – Johanne Lilleøre
P15    Ada Nissen Thyrsted – Celina Jensen – Julie Groth
P17    Caroline Jørgensen – Laura Andreassen
Her findes mestrene ved at give 3-2-1 point i alle øvelser i gruppen over året.

Disse blev seniorklubmestre:
Mænd:
Peter Rasmussen      100 m – 110 m hæk
Carl B Nielsen            200 m
Sebastian Monneret  stangspring – 400 m – 1500 – højde – længde – spyd
Sebastian Larsen       hammer – kugle – diskos
Emil Skovhøj              5000 m – 10 km landevej – ½ maraton
Henrik Gregersen      800 m
Viktor Petersen          400 m hæk
Simon Holst               10000 m
Flemming Adler Bank maraton

Kvinder:
Celina Jensen            100 m – længde
Laura Andreasen       Højdespring – 200 m –
Ada Nissen Thyrsted   400 m
Johanne Lilleøre          800 m
Karina Klok                  5000 m – 10000 m – 10 km landevej – ½ maraton
Caroline Jørgensen     hammer – diskos
Kate Ladefoged         kugle

Disse blev Trekampsmestre:
Kvinder – Celina Jensen – Laura Andreassen – Karina Klok
Herrer – Sebastian Monneret – Peter Rasmussen – Carl B Nielsen
Her tæller de 3 forskellige seniorøvelser der efter IAAF tabel giver flest point.

Pokalerne gik til disse:
Kvindepokalen – Celina Jensen
Herrepokalen – Peter Rasmussen
Pigepokalen – Line Svare
Drengepokalen – Carl B Nielsen
Heinepokalen – Ada Nissen Thyrsted

De der ikke mødte op, vil få udleveret præmier, nåle, mærker og diplomer ved senere lejlighed.
Lister med Atletikmærker og UP nåle kan findes under “Stævner/Atletikmærket”.

Stor tak til alle dem der hjalp til ved festen og med at arrangere denne. Også tak til de forældre der lavede en kage til dessert.
Og tak til formand Kate Ladefoged der sikkert tog os igennem de mange uddelinger.

Du kan se billeder fra Henrik Madsen HER

Related Posts

Ingen resultater fundet.

Menu