Årsfesten afholdt, med billeder

Fredag den 24.november blev der afholdt års-og afslutningsfest med kåring af klubmestre mv.
Vi er hermed gået tilbage til at afholde efter sæsonen er afsluttet.
Denne gang blev det afholdt er helt nyt sted – i festsalen på Korsvejens Skole. Det viste sig at være et rigtig godt sted, hvor de fleste ting fungerede fint.
Der var også mere plads, hvilket var ret godt, nu da det var med rekordeltagelse med 120 atleter og forældre.

Efter maden blev der uddelt UP nåle, atletikmærker og diplomer, kåret klubmestre og trekampsmestre.Til sidst blev der overrakt pokaler.

Disse blev ungdomsklubmestre:
D9                 August Thomsen – Jonas Gretlund – Gustav Andreasen
D11               Carl B Nielsen – Daniel Lund – Mads Varnike Schiff
D13               Gustav B Andersen – Nikolaj Andersen – Oliver Larsen
D15               Sebastian Monneret – Viktor B Petersen – Magnus Herche
D17               Oliver Birlie
D19               Simon Holst
P9                  Susanna Ring/Line Svare – Naja Kammann
P11                Ada Nissen Thyrsted – Anna B Andersen – Selin Rushdi
P13                Helene Ekner – Caroline Jørgensen – Anna Belle Viple
P15                Helena Ring – Laura Juul Pallesen – Regitze Friis
P17                Mathilde Yttesen
P19                Kate Ladefoged

Disse blev seniorklubmestre:
Mænd:
Lars Hansson                     hammerkast og kuglestød
Michael Kure                     Spydkast
Kristian Kolbye                  Stang – vægtkast – højde – længde – 110 m hæk
Villads Clausen                  400 m hæk – trespring
Nicholas Schrøder             100 m – 200 m – 400 m.
Teis Elleby                          ½ marathon
Bo Antvorskov                   10.000 m
Flemming Adler Bank        marathon
Thor Skifte                         800 m og 1500 m
Theis Læssøe                     5000
Casper Jørgensen              diskos
Emil Skovhøj                      10 km landevej

Kvinder:
Stina Troest                       800 m og 400 m hæk
Sandra B Christensen        højdespring, trespring, længdespring samt spyd
Lisa Brix                             diskos, hammer og kugle
Freyja Anderberg               stang og 100 m hæk
Louise Tietze                      10 km – ½ marathon
Mathilde Yttesen                100 m – 200 m – 400 m
Jannie Hansen                    5000 m
Annabelle Viple                  1500 m

Pokalerne gik til disse:
Kvindepokalen – Mathilde Yttesen
Herrepokalen – Thor Skifte
Pigepokalen – Helena Ring
Drengepokalen – Sebastian Monneret
Heinepokalen – Laura Juul Pallesen

De der ikke mødte op, vil få udleveret præmier, nåle op diplomer ved senere lejlighed.

Stor tak til de der hjalp til ved festen og med at arrangere denne – ikke mindst stor tak til Bennedikte, Louise og Maj-Britt.
Også tak til Sandra, Lærke og Kate der underholdt børnene, og tak til dem der havde kage med.

Du kan se billeder af Henrik Madsen senere HER

Related Posts

Selected Grid Layout is not found. Check the element settings.
Menu