Fredag den 23.november blev der afholdt den årlige afslutningsfest med kåring af klubmestre mv.
Også i år afholdt i festsalen på Korsvejens Skole – et rigtig godt sted hvor alt fungerede fint.
Også i år var der rekorddeltagelse med hele 127 atleter og forældre mødt op.

Efter maden blev der uddelt UP nåle, atletikmærker og diplomer, kåret klubmestre og trekampsmestre. Til sidst blev der overrakt pokaler.

Disse blev ungdomsklubmestre:
D9                 Jonas Gretlund – Vagn Bjørn – William Kûhn Bjerre
D11               Carl B Nielsen – Mads Varnike Schiff – Oscar Frimann/Noah Adler Nissen
D13               Oliver Larsen – Daniel Lund – Janus Stepping Christensen/Otto Brushøj
D15               Viktor B Petersen – Sebastian Monneret – Gustav Andersen
P9                  Franciska Trzecieski – Flora Sander – Ursula Helleskov
P11                Estha Færch – Line Svare – Naia Hansen
P13                Annabelle Viple – Caroline Jørgensen – Ada Nissen Thysted
P15                Liv Strauss – laura Juul Pallesen – Liva Lindgreen
P17                Mathilde Yttesen – Regitze Friis

Disse blev seniorklubmestre:
Mænd:
Lars Hansson                     hammerkast
Michael Kure                     spydkast
Kristian Kolbye                  stang – 110 m hæk
Villads Clausen                  400 m hæk
Flemming Adler Bank        marathon
Theis Læssøe                     1500 m – 5000 m – 10 km og 1/2 maraton
Viktor B Petersen               200 m
Yusuf Alin                          400 m og 800 m
Sebastian Monneret          stangspring og trespring
Tom Kofoed Nielsen          længdespring
Andreas Fast Nilsson         kugle og diskos

Kvinder:
Sandra B Christensen        højdespring – spydkast og kuglestød
Freyja Anderberg               stangspring
Louise Tietze                      ½ marathon
Karina Klok                         10 km
Mathilde Yttesen                400 m
Annabelle Viple                  800 m og 1500 m
Laura Juul Pallesen             100 m – 200 m – 100 m hæk – 400 m hæk og længdespring
Kate Ladefoged                  5000 m
Vera Thomsen                    hammerkast
Regitze Friis                        diskoskast

Trekampsmestre blev disse:
Kvinder – Laura Juul Pallesen – Annabelle Viple – Liva Lindgreen
Herrer – Theis Læssøe – Emil Skovhøj – Viktor B Petersen

Pokalerne gik til disse:
Kvindepokalen – Laura Juul Pallesen
Herrepokalen – Theis Læssøe
Pigepokalen – Annabelle Viple
Drengepokalen – Viktor B Petersen
Heinepokalen – Hussein Ali

De der ikke mødte op, vil få udleveret præmier, nåle op diplomer ved senere lejlighed.

Stor tak til de der hjalp til ved festen og med at arrangere denne – ikke mindst stor tak til Bennedikte Holst, Maj-Britt Bokvist, Stine Andersen, Lærke Rasmussen, Sandra B Christensen og Kate Ladefoged, som alle trak et stort læs – de sidste 3 stod også for underholdning med børnene. Tak til dem der have kage med.

Du kan se billeder af Henrik Madsen HER

Related Posts

Selected Grid Layout is not found. Check the element settings.
Menu