Årsfest 2019

Fredag den 22.november blev der afholdt den årlige afslutningsfest med kåring af klubmestre, uddeling af pokaler mv.
Som de sidste år blev den afholdt i festsalen på Korsvejens Skole – et super godt sted at være.
I år var der mødt 111 atleter og forældre op.

Efter maden blev der uddelt UP nåle, atletikmærker og diplomer, kåret klubmestre og trekampsmestre. Til sidst blev der overrakt pokaler, og en lille erkendtlighed til klubben gode trænere.

Disse blev ungdomsklubmestre:
D9    Balder Breinholst/Vagn Bjørn – William Kûhn Bjerre
D11  Jonas Gretlund – Lucas Zwicki – Johannes Mølbak Johansen
D13  Carl B Nielsen – Daniel Lund/Emil Zilmer Lund
D15 Gustav B Andersen – Oliver Larsen – Janus Stepping Christensen
D17  Sebastian Monneret – Magnus Herche – Viktor B Petersen
D19 Sebastian Larsen
P9    Franciska Trzecieski – Amelie Zemanova – Alva Toftdahl
P11  Johanne Lilleøre – Line Svare – Aya Mouchkir.
P13  Celina Jensen/Ada Nissen Thyrsted – Anna B Andersen
P15  Annabelle Viple – Laura Andreasen – Caroline Jørgensen
P17  Laura Juul Pallesen

Disse blev seniorklubmestre:
Mænd:
Lars Hansson hammerkast
Michael Kure spydkast
Kristian Kolbye stang – vægtkast
Villads Clausen 110 m hæk – 400 m hæk
Flemming Adler Bank marathon
Theis Læssøe 800 m – 1500 m – 5000 m
Yusuf Alin 400 m
Magnus Herche 100 m – 200 m.
Sebastian Monneret Højde
Tomas Kofoed Nielsen længdespring – trespring
Sebastian Larsen kugle – diskos
Bo Antvorskov 10.000 m
Emil Skovhøj 10 km – 1/2 maraton

Kvinder:
Sandra B Christensen Længde – trespring – spydkast og kuglestød
Freyja Anderberg stangspring
Karina Klok 10 km – ½ marathon
Annabelle Viple 400 m – 800 m og 400 m hæk
Laura Juul Pallesen 100 m hæk
Laura Andreasen højdespring
Kathrine Reinholdt 5000 m
Anna B Andersen 1500 m
Caroline Jørgensen 100 m og 200 m
Viktoria Kolbye hammerkast – diskoskast – vægtkast

Disse blev Trekampsmestre:
Kvinder – Sandra B Christensen – Laura Andreasen – Annabelle Viple
Herrer – Theis Læssøe – Kristian Kolbye – Emil Skovhøj

Pokalerne gik til disse:
Kvindepokalen – Laura Andreasen
Herrepokalen – Theis Læssøe
Pigepokalen – Celina Jensen
Drengepokalen – Carl B Nielsen
Heinepokalen – Hussein Ali
Diskostrofæ – Caroline Jørgensen

De der ikke mødte op, vil få udleveret præmier, nåle og diplomer ved senere lejlighed.

Stor tak til de der hjalp til ved festen og med at arrangere denne – ikke mindst stor tak til Bennedikte Holst, Maj-Britt Bokvist, Stine Andersen, Lærke Rasmussen, Sandra B Christensen, Kate Ladefoged, Sebastian Larsen og Hussein Ali, som alle hjalp meget til.
Også tak til Karsten Nissen Pedersen som ledede uddeling af alle tingene fra scenen meget fint.

Du kan se billeder fra Henrik Madsen HER

Related Posts

No results found

Menu