Daniel vinder Julestjerneløbet

Julestjerneløbet 2021

Torsdag d. 16. december blev årets Julestjerneløb afviklet.

Deltagerantallet var givetvis påvirket af corona, så blot 8 løbere stod klar i mørket i år.

Men på trods af det blev det et spændende race med flere interne dyster.

Første mand i mål var Daniel, som hele vejen gennem løbet holdt et meget højt og stabilt tempo.

Daniel høster frugterne af den solide træning han har lavet hele året og løber fine 25.07 min.

Markant hurtigere end seedningstiden.

På en flot 2. plads kom Claus Ankær i tiden 24.56 min, blot 4 sek. fra Henrik Friis’s bedstenotering fra 2005 (24.52 min).

3. pladsen gik til Jesper B. Jensen som løb fine 25.20 min.

Karina, som vandt Julestjerneløbet tilbage i 2003, løb sit første Julestjerneløb siden 2011 og forbedrede sin bedstenotering med 17 sek til 27.00 min.

Hurtigste mand var Flemming A. Bank med 23.54 min, 54 sek fra seedningstiden.

Henrik Friis deltog for 13. gang, og som altid i korte rør.

 PlaceringSluttidReel tidEstimeretAfvigelseStarttid
Daniel Lund 132.0725.0728.00-1737.00
Claus Ankær233.5624.5626.00-649.00
Jesper Bollerslev Jensen334.2025.2026.00-409.00
Karola Hansen435.2635.2635.00260.00
Bo Antvorskov535.3426.3426.00349.00
Flemming Adler Bank635.5423.5423.005412.00
Karina Klok736.0027.0026.00609.00
Henrik Friis836.2331.2330.00835.00

Se all time resultater HER

Anders Gudme

Related Posts

Ingen resultater fundet.
Menu